for-um.in.ua

Як виглядає найсмачніший дім у Києві та де його знайти (фото)

Унікальне архітектурне рішення
Як виглядає найсмачніший дім у Києві та де його знайти (фото)

Багато київських будівель мають унікальну історію, коріння якої сягає далекого минулого. Одним із найнеординарніших і запам'ятовуваних об'єктів у столиці безперечно є Шоколадний дім на Липках, збудований у 80-х роках XIX століття.

Свою "смачну" назву особняк отримав завдяки насиченому коричневому кольору облицювання, через що будинок здається зробленим із плиток темного шоколаду. Спочатку будівля належала купцеві та меценату Семену Могильцеву – одному з найзаможніших людей Києва, а сьогодні тут може побувати кожен.

"Телеграф" вирішив розповісти читачам про історію цього унікального дому та його непросту долю.

Історія будівництва Шоколадного будинку в Києві

1

Спочатку ділянка належала відомому кадровому генералу Константиновичу, а потім його вдові. Після її смерті в 1862 році спадкоємці розділили маєток на частини.

У 1870-х роках ділянку повністю викупила баронеса Ікскюль-Гільденбанд. У 1881—1883 роках на маєтку було збудовано дерев'яний одноповерховий будинок та флігель. Після смерті баронеси весь маєток у 1898 році перейшов у власність її сина — барона Ікскюль-Гільденбанда.

В квітні 1899 року він продав кутову частину маєтку площею 321 квадратна сажень з одноповерховим дерев'яним будинком підприємцеві та філантропу, члену облікового комітету Київської контори Державного банку Семену Могилевцеву, а на залишеній частині маєтку площею 291 квадратна сажень збудував прибутковий будинок.

2

Могильцев знесен дерев'яний кутовий будинок, а на його місці звели розкішний двоповерховий цегляний особняк. Нині поширене твердження, що автором проекту будинку є академік архітектури Володимир Миколаєв, однак прямих документальних свідчень того, що саме він є будівельником Шоколадного будинку, до теперішнього часу не виявлено.

Цікаво, що Могильцев не жив у цьому особняку — тут була його контора. У резиденції він також проводив прийоми. За легендою, купець збудував цей шикарний особняк для таємних зустрічей зі своєю коханою, яка була заміжньою жінкою.

Архітектура особняка

3

Незвичайний вигляд будівлі кидається в очі з першого погляду, а в її архітектурі поєднано кілька стилів. За формою це палацова ренесансна архітектура з виразними фасадами. Має чимало додаткових деталей, включаючи символіку, що належала ще першому власнику. На фасаді можна помітити рельєфні факели та левів.

4

Особливо цікавий колір і форма панелей на будинку. Вони прямокутні та темно-коричневі, через що нагадують справжній шоколад. За це особняк і прозвали Шоколадним будинком. Зараз це пам'ятка історії та архітектури.

Всередині ж Шоколадний будинок – справжній музей інтер'єрів різних епох, адже кожен зал тут оформлений в різному стилі: французькому, візантійському, східному, новоруському, барокко, ренесанс, модерн.

5 6

Що розташоване в Шоколадному будинку

7

Після смерті в 1917 році Семена Могильцева маєток успадкували його численні племінники. Після цього в будинку жили купці, державні діячі, історик Матвій Яровський та багато інших видатних особистостей.

У 1925 році дім передали для наукових працівників Всеукраїнської академії наук. Тоді ж великий особняк розділили на квартири.

У тридцятих роках XX століття будинком почали управляти НКВД. Потім, у 1940-50-х, там розмістилося Всесоюзне товариство культурної зв'язку з зарубіжжям.

У період з 1960 до 1982 року в будівлі Шоколадного будинку розміщувався Центральний палац весіль, де активно розписувалися та фотографувалися. Але в 1982 році було відкрито нову будівлю, спеціально для цього, а Шоколадний будинок передали Управлінню культури та мистецтв.

8

У 80-90-х роках після реконструкції приміщень у ньому розмістили дитячу картинну галерею. З 2009 року і до сьогодні — це філія Національного музею "Київська картинна галерея".

Де знаходиться Шоколадний будинок

9

Адреса: вул. Шовковична, 17/2.

Час роботи: щодня з 7.00 до 20.00.

Телефон для довідок: +380 44 253 0521.

0

Раніше "Телеграф" розповідав про те, які містичні таємниці приховує київський замок "Річарда". Цю величну споруду назвали на честь англійського короля Річарда I Левове Серце, який став героєм легендарного роману Вальтера Скотта "Айвенго".