for-um.in.ua

Гроші зникають у чорній дірі: скандальне будівництво в Київській області поглинуло десятки мільйонів, винних немає.

Незавершене будівництво в Чабанах неодноразово привертало увагу правоохоронних органів.
Гроші зникають у чорній дірі: скандальне будівництво в Київській області поглинуло десятки мільйонів, винних немає.

Поки в прифронтових регіонах України швидко будують підземні школи в розпал війни, у селищі Чабани, що розташоване в передмісті Києва, не змогли збудувати навчальний заклад за два десятки років. Вже готову "коробку", незважаючи на неодноразове виділення коштів з бюджетів різних рівнів, так і не довели до ладу. В даний час об'єкт фігурує в черговій кримінальній справі.

"Телеграф" розбирався, чому активно зростаюче населення так і не отримало власну школу.

Будівництво школи спочатку супроводжували скандали

Селище Чабани – це майже окраїна Києва, тут за останні роки з'явився не один висотний житловий комплекс, відповідно зросла кількість як дорослих, так і дітей. Проте, в населеному пункті ніколи не було власної школи, тому на навчання діти вимушені добиратися в сусідні села або навіть столицю. Спроби збудувати власний навчальний заклад здійснювалися з кінця 90-х, але успішними їх назвати не можна, адже все, що тоді вдалося зробити – облаштувати фундамент.

- Під будівництво школи було виділено 4 га за рахунок земель державного підприємства "Дослідне господарство "Чабани" ННЦ "Інститут землеробства НААН", — нагадала передісторію Надія Буніс, яка раніше була депутатом Чабановської селищної ради. — Далі ділянку зменшили до 3,6, а потім до 3,2 га – це вже сталося, коли селищним головою був Анатолій Загорулько (обіймав цю посаду в 2010-2015 рр.). Я ще у нього тоді питала, куди "поділася" решта частина і де він планує збудувати шкільний стадіон. В подальшому виник страшний скандал з під'їздом до навчального закладу, який почали розширювати за рахунок приватних ділянок. В результаті дорогу все-таки облаштували, встановили огорожу, найняли охорону тощо.

Супутниця додає, що проект на об'єкт кілька разів переробляли і доповнювали. При цьому постійно "росли ставки".

– Здається, у 2013 році державна фінансова служба проводила перевірку витрачання коштів на будівництво, – продовжила розповідь Надія. – Тоді було встановлено, що були придбані плити, які вже були в ужитку, до того ж багато років фундамент стояв під відкритим небом, порос деревами. В подальшому, коли Чабановським селищним головою став Олександр Киризлієв (це сталося у 2015 році), він задумав зробити в школі басейн. Проектно-кошторисну документацію знову переглянули, і сталося подорожчання.

За даними сайту закупівель Prozzoro в 2016 році Чабановський поссовет оголосив тендер на нове будівництво школи на 108,9 млн гривень. Неочікувано під час торгів ціна впала до 85 млн гривень і виявилася, за інформацією видання "Наші гроші", завищеною. Адже на той момент за розрахунками Мінрегіонбуду вартість будівництва школи на 720 учнів повинна була бути на рівні 50,3 млн гривень.

2

Однак влада уклала угоду з переможцем торгів – ТОВ "Будівельна країна "Вакан" з статутним капіталом у 1000 гривень (за останні роки, за даними Опендатабот, він зріс до 300 тис. гривеньАвт.), яке почало виконання робіт, але тривали вони недовго. Цьому сприяла громадська організація "Центр протидії корупції", яка оскаржила тендер, заручившись висновками Державної аудиторської служби. У документі було засвідчено невідповідність пропозиції від "Вакана" вимогам тендерної документації. Всі зібрані дані активісти виклали в зверненні до правоохоронців, що стало підставою для відкриття 23 лютого 2017 року кримінального провадження за ч. 1 ст. 364 КК України ("зловживання владою або службовим становищем").

3

Поки розслідування ще тривало, влада оголосила… черговий тендер. Тепер вже на суму 172,1 млн гривень . І знову два учасники тендеру пропонували з початку нижчі ціни, а перемогло ТОВ "Будівельна компанія "Форум", яке зобов'язалося збудувати школу за суму, меншу на 15 млн гривень, тобто за 157,1 млн гривень. За наступні роки фірма виконала значний обсяг робіт, майбутня школа отримала не лише стіни, але й дах, були встановлені вікна і двері, пофарбований фасад. "Форум" повинен був отримати за свою роботу 91,5 млн гривень (принаймні, така сума вказана в звіті про виконання договору про закупівлю, датованому 13 січня 2022 року).

4

Періодично будівництво навчального закладу згадувалося в новинах, використовувалося різними посадовими особами для піару. Наприклад, у 2019 році до Чабан навідувалася делегація з представників Києво-Святошинської районної державної адміністрації та ради, які приєдналися до фінансування, а також Київської ОДА. Вони "приємно дивувалися обсягам і якості робіт", а також висловлювали надію, що вже в цьому році школа буде приймати учнів.

А 21 жовтня 2020 року Чабановський селищний голова презентував зворушливе відео про те, як нарешті шкільний довгобуд завершено і скоро в нього запросять школярів. На кадрах навчальний заклад, дійсно, виглядав зовні готовим до здачі в експлуатацію, але він не почав працювати ні в тому році, ні пізніше.

Підрядники змінювалися, а методи — ні

На наступні півтора року згадки про школу зникають з публічного простору. "Склейка" – і оголошення 14 лютого 2022 нового, вже третього тендеру на будівництво школи в Чабанах. Цього разу на 155,6 млн. гривень. Тобто на майже таку ж суму, як і п’ять років тому. Новий виток будівництва селищні влади явно планували виконати не за кошти місцевого бюджету, адже за повідомленням прес-служби Київської обласної державної адміністрації проект включили в програму "Велике будівництво". Але її, як і проведення торгів, поставило на стоп повномасштабне вторгнення.</