for-um.in.ua

Був одним із найвпливовіших політиків початку 90-х: як виглядає могила Героя України Степана Хмари.

Чоловік присвятив себе боротьбі за свободу України.
Був одним із найвпливовіших політиків початку 90-х: як виглядає могила Героя України Степана Хмари.

Степан Хмара – відомий український політик, політичний в'язень, громадський діяч, народний депутат. Протягом свого життя чоловік був дисидентом: боровся проти комунізму та радянської влади. За це він зазнав ув'язнення і заслання в концтабори. Хмари не стало в лютому цього року.

Чим ще запам'ятався відомий громадський діяч і політик — знає "Телеграф".

Що відомо про Степана Хмару

Чоловік народився у Львівській області в 1937 році. У підпіллі він редагував суспільно-політичний журнал "Український вісник", який до ув'язнення видавав журналіст В'ячеслав Чорновіл. Хмара писав про переслідування та репресії в Радянському Союзі, зокрема випустив статтю "Етноцид українців в СРСР".

Така фігура, як Степан Хмара, не могла залишитися без уваги радянського керівництва. І в 1975 році громадського діяча вперше затримали за "антирадянську пропаганду", однак згодом відпустили через відсутність доказів.

Проте вже в 1980 році в СРСР були виявлені докази його "української націоналістичної діяльності". КГБ обвинувачує Хмару в антирадянській пропаганді і призначає 7 років ув'язнення в таборі суворого режиму та 5 років заслання.

Після 7 років ув'язнення чоловік вийшов на свободу. Так, він став одним із керівників Українського Гельсінкського союзу, який протистояв комуністичному режиму. На основі цього створили Республіканську партію, в якій Хмара став заступником голови.

Він брав участь у Революції на граніті, організованій студентами. Вони вимагали, щоб влада не підписувала новий Союзний договір, повернула в Україні строковиків, які проходили військову службу поза межами Української республіки, націоналізувала майно комуністів і провела нові вибори на багатопартійній основі.

На початку 90-х активіста обвинувачували в нападі на міліціонера, через що його було арештовано. Цей випадок увійшов в історію як "справа Хмари". Чоловіка вдалося визволити з в'язниці завдяки розслідуванню, в якому були надані докази незаконного арешту політика.

Згодом Хмара став народним депутатом. У Верховній Раді був одним з авторів Декларації про державний суверенітет України, критикував Кравчука за відмову України від ядерного статусу, вимагав вивести російські війська Чорноморського флоту з нашої держави.

Він брав участь в акції "Україна без Кучми", Помаранчевій революції, Революції гідності. Після початку збройної агресії в Донбасі закликав не вести переговори в Мінську, а ліквідувати сепаратистів. Критикував президентів України Леоніда Кравчука, Петра Порошенка та Володимира Зеленського. Має звання Героя України.

Могила Степана Хмари

Степан Хмара помер у лютому 2024 року. Причиною стало онкологічне захворювання. Диссиденту було 86 років. Його відспівали в Церкві Святого Миколая і похоронили на Байковому кладовищі.

В жовтні пошкодили фото на могилі Степана Хмари. Це зробили невідомі вандали. У Конгресі Українських Націоналістів прокоментували, що Хмару бояться "і мертвого, і живого".

0

Нещодавно "Телеграф" розповідав, як виглядає могила відомого українського письменника Івана Франка. Вона знаходиться у Львові.