Як раніше писала «Судово-юридична газета», в Україні зросли ціни на житло як на первинному, так і на вторинному ринку. У 2024 році порівняно з 2023 роком ціни на житло зросли на 12,7%. Про це повідомила Державна служба статистики.
Як розповів голова парламентського Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев, незважаючи на те, що цей показник є найнижчим за останнє десятиліття (у 2021 році зростання склало 14,8%), тенденція постійного двозначного подорожчання житла четвертий рік поспіль викликає занепокоєння. Всього з 2021 року нерухомість подорожчала на 67,9%, випередивши інфляцію (58,1%) та зростання курсу долара (48,4%), а також більше ніж у 3,5 рази - збільшення реальної середньої заробітної плати.
Ринок первинного житла зростав ще швидшими темпами - ціни на новобудови у 2024 році підвищилися на 15,0%, тоді як на вторинному ринку - на 11,6%. Всього за 2021-2024 роки житло на первинному ринку подорожчало на 68,7%, а на вторинному - на 67,3%.
Ситуацію на ринку нерухомості значно ускладнила повномасштабна війна. Мільйони квадратних метрів житла були зруйновані, а загальні збитки від пошкодженого та знищеного житла на початок 2023 року оцінювалися у 60 мільярдів доларів. Очікується, що новий звіт Світового банку, Єврокомісії та ООН («Четверта швидка оцінка збитків та потреб на відновлення України» - RDNA4) покаже ще вищі цифри.
Незважаючи на труднощі з доступністю іпотечного кредитування, уряд намагається вирішити проблему житла. Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль нещодавно заявив, що одним з ключових пріоритетів роботи Кабміну є відновлення житла для українців.
За його словами, вже виплачено:
- 18 млрд грн компенсацій за пошкоджене та зруйноване житло, що дозволило 90 тисячам сімей відновити або придбати нові будинки.
- 15 млрд грн виділено на нову програму компенсацій для внутрішньо переміщених осіб, що дозволить 10 тисячам сімей отримати фінансування на покупку нерухомості.
Проте масштаби проблеми та швидке зростання цін на житло свідчать про те, що її вирішення вимагатиме значного часу та додаткових зусиль.